Lansmana özel, tüm ürünlerde çok özel indirimler sizi bekliyor

Sağlıklı su hayatınızı nasıl değiştirir?

Suyun Önemi

Suyun hayatımızdaki önemi çok büyüktür. Dünya üzerindeki en küçük mikroorganizmadan en büyük hayvanlara kadar tüm canlılar ve tabi ki insanlar yaşamak için suya ihtiyaç duyar. Suyun insan vücudundaki etkilerini bilmek için, biyolog veya sağlık uzmanı olmanıza gerek yoktur. Vücudunuz susuz kaldığında bunun etkilerini güçlü bir şekilde hissedersiniz. Vücut birkaç gün yiyeceksiz dayanabilir fakat susuz kaldığında hayati tehlike başlar.

Dolayısıyla suyun insan hayatındaki önemi de oldukça büyüktür.

İnsan vücut ağırlığının %60’ından fazlasını su oluşturur. Bu sebeple insan vücudunun günde 2-3 litre suya ihtiyacı olduğu konusu sık sık gündeme gelmektedir. Aslında bu miktar cinsiyete, kiloya ve yaşa bağlı değişkenlik gösterebilir. Vücudun su oranındaki %2’lik bir düşüş, vücutta kısa süreli hafıza kaybı, temel matematik işlemlerinde zorlanma, küçük yazılara odaklanma gibi dehidrasyon belirtilerine sebep olur. Gün içerisinde yorgun olmanın da sebebi vücudunuzun susuz kalması ve dehidrasyon kaynaklı olabilir.

Kısacası vücudumuz, vücut ısısını düzenlemeye ve diğer vücut işlevlerini sürdürmeye yardımcı olmak için su kullanır. Bu makalemizde suyun sağlığımız için neden önemli olduğunu araştırdıkSuyun hayatımızdaki önemi konusuna birlikte göz atalım.

1. Vücut Isısını Düzenler

Sıcak ortamlarda terlediğimizde vücudumuz su kaybeder. Ter vücudu serin tutar ve ısıyı dengeler. Bu sebeple terle kaybettiğimiz suyu geri almazsak, vücut ısımız yükselir ve vücutta dehidrasyon başlar. Bu durum vücutta bulunan kalsiyum, potasyum, sodyum ve magnezyum gibi elektrolitler ile kan plazmasının seviyelerinin düşmesine sebep olur.

Bu durum yorgunluğa sebep olur, günlük hayatınız aksamaya ve üretkenliğiniz düşmeye başlar. Hatta bu durumda araç kullanmanız ciddi tehlike arz eder.

2. Bilişsel İşlevleri Destekler

Bilişsel işlevler; çevreyi algılamamızı, çevredeki bilgileri seçmemizi, depolamamızı, bu bilgileri geliştirerek yeniden ele almamızı sağlayan zihinsel süreçlerdir. Bilişsel formumuz için hidrasyon çok önemlidir. Eğer vücut susuz kalırsa odaklanmada zorluk, kısa süreli hafızada olumsuz etkiler gözlemlenebilir. Hayatımızda suyun önemi bu sebeple de oldukça büyüktür.

3. Dokuları, Omuriliği ve Eklemleri Korur

Eklemlerimizdeki kıkırdakların hareketi sağlaması için suya ihtiyacı vardır. Eklemler yeterli suya sahip olduğunda, kan ile beslenerek hareket işlevlerini yerine getirir. Eğer eklemler susuz kalırsa, bölgesel ağrılar başlar. Bazı sırt ağrılarının sebebi de budur.

Yeterli su tüketmeniz halinde, vücudunuz daha aktif olur ve eklemlerin iltihaplanması sonucu oluşan artrit rahatsızlığı önlenebilir.

4. Vücudumuzdaki Atıkların Atılmasına Yardımcı Olur

Vücudumuz bazı atıkları terleme, idrar yolu ve dışkılama ile dışarı atar. Vücut bütün bu işlemler sırasında su kullanır. Suyun hayatımızdaki önemi bu sebeple de oldukça etkilidir.

Terlediğimizde kaybettiğimiz sıvı, yeniden su ile vücuda alınır. Bağırsakların sağlıklı çalışması için suya ihtiyaç vardır. Böbreklerde taş oluşumunu engellemek için e bol su tüketmek gerekmektedir.

5. Fiziksel Performansımızı En Üst Düzeye Çıkarır

Çalışırken, spor yaparken veya sadece hareket halindeyken bol su içmek çok önemlidir. Kendimizi nemli tutmak aynı zamanda gücümüzü, gücümüzü ve dayanıklılığımızı da etkiler.

Çünkü su, enerji seviyemizi yükseltmeye, metabolizma hızını artırmaya yardımcı olur. Bir araştırmaya göre, 500 ml su içmek metabolizma hızını yüzde 30 artırabilir.

6. Su Genel Dehidrasyonu Önler

Dehidrasyon, vücudun yeterli sudan yoksun kalmasına verilen tıbbi bir terimdir. Su; vücudun bütün fonksiyonlarının başarılı şekilde gerçekleşmesi için gerekli olduğundan, vücudun dehidrasyona uğraması çok tehlikeli olabilir. Hatta ölümcül sonuçlara yol açabilir.

Şiddetli dehidrasyon, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi sonuçlara yol açabilir:

  • Beyinde şişme
  • Böbrek yetmezliği
  • Nöbetler

Dehidrasyonu önlemek için terleme, idrara çıkma ve bağırsak hareketleriyle kaybedilenleri yerine koymak için yeterince su tüketmek gereklidir.

Suyun Hayatımızdaki Önemi

Bu maddelerden yola çıkarak, suyun önemini, vücudumuzun neden suya ihtiyacı olduğunu tıbbi sebepleri ile görmekteyiz. Kilonuza ve yaşınıza göre tavsiye edilen günlük su miktarınızı beslenme uzmanınızdan öğrenebilirsiniz. İhtiyacını olan su miktarı; yaşadığınız çevreye ve iklime, fiziksel olarak ne kadar aktif olduğunuza, herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığına bağlı olacaktır.

Nereye giderseniz gidin, su şişenizi yanınızdan eksik etmeyin. Vücudunuzun ihtiyacı olan oranda su tüketmeniz, sağlığınız açısından önemli bir rol oynar. Genelde vücut, bir kısmı yiyeceklerden karşılanmak üzere günde 2-3 litre suya ihtiyaç duyar. İhtiyacınız olduğu anda yudum yudum içerek vücudunuzun su ihtiyacını karşılayın. Suyun hayatımızdaki önemi konusunu ciddiye alarak, düzenli su tüketin, sağlıkla kalın.

ForWell

Sağlıklı Yaşam Uzak Değil